F-Droid a ti další. Nejlepší alternativy k obchodu Google Play | 🇨🇿

Na přelomu ledna a února byla v obchodě Google Play zhruba den nedostupná aplikace Element. Nejpopulárnější klient protokolu Matrix byl z platformy stažen kvůli "extrémně urážlivému obsahu". Vývojaři se tedy snažili aplikaci na Android dostat alternativními kanály, zejména přes F-Droid. Jaké další způsoby instalace aplikací do zařízení s Androidem existují?

Google Play je základní distribuční služba pro telefony s operačním systémem Android, vedle aplikací nabízí také hudbu, knihy nebo filmy. Jako výchozí, předinstalovaný obchod s aplikacemi má Google Play dominatní postavení, jak upozornila i Evropská komise. Firma postavení patřičně využívá (resp. zneužívá): ze všech plateb v Google Play i aplikacích přes něj ziskaných Google získá 30 % částky.

Čas od času pak Google nějakou aplikaci z pochybných důvodů obchodu stáhne, jako se to stalo nedávno Elementu nebo v roce 2020 aplikacím z Fediversu. Má také historii sledování polohy uživatelů. A obecně je dobré se službám Googlu vyhýbat, zejména když jde o ochranu soukromí – i když to není snadné.

Naštěstí lze na zařízeních s Androidem (a to i nemodifikovaných) na rozdíl od iOS nainstalovat aplikace i z jiných zdrojů, včetně alternativních obchodů. Abyste získali aplikace v tomto článku, musíte nejprve povolit instalaci z neznámých zdrojů. A žádná z nich nenabízí placený a nelegální software.

Jaké jsou tedy možnosti?

  • Pro svobodný a otevřený software: F-Droid, případně Aurora Droid
  • Pro všechny aplikace bez ohledu na region: APKPure, případně APKMirror
  • Pro Google Play bez špehování: Aurora Store

F-Droid

Aplikace F-Droid se teší mezi zastánci svobodného a otevřeného softwaru velké popularitě a nabízí. Nabízí alternativu nejen k obchodu Google Play, ale i k proprietárnímu softwaru obecně. Jiný než svobodný a otevřený software tam totiž nenajdete.

O jeho fungování se starají dobrovolníci, nesleduje, jak uživatelé program využívají či co stahují a k jeho používání si nemusíte nikde vytvářet účet. Pokud aplikace používají tzv. "anti-features" jako reklamu a sledování aktivity uživatelů (tzv. tracking) nebo potřebují nesvobodný software k tomu, aby fungovaly, F-Droidu vás na to upozorní v popisku. Nebo si je můžete z obchodu úplně skrýt.

Navíc využívá pro všechny přenosy dat bezpečné připojení HTTPS, případně lze pro úplnou anonymitu aktivovat prohlížení přes Tor. Další bezpečnostní prvky lze najít na oficiálním webu.

Soubory APK

Přípona .apk označuje instalační soubory aplikací pro Android, něco jako soubory .exe u Windows. Při instalaci z Google Play nebo dalších obchodů systém soubory zpracuje na pozadí, takže si jich ani nevšimnete. Je však také možné stáhnout APK soubory do telefonu přímo (jako soubory obrázků, dokumentů apod.) a pak je nainstalovat, přesouvat apod. V tom případě je důležité zkontrolovat si, zda je zdroj APK důvěryhodný, a v nastavení zařízení povolit instalace z neznámých zdrojů. Více

V tuto chvíli se v hlavním repozitáři1 F-Droidu nachází přes 3200 aplikací, tedy o několik řádů méně než 2,87 milionu na Google Play. To však nahrazuje větší svobodou i bezpečnostní pro váš telefon či tablet.

F-Droid můžete stáhnout z oficiálních stránek jako APK soubor. Ten pak jednoduše nainstalujete.

Slabou stránkou F-Droidu je, že pokud svůj telefon nepřepnete do privilegovaného režimu (tzv. rootování), F-Droid vám nemůže automaticky nainstalovat aktualizace aplikací. Pouze je stáhne. Pokud "root" máte, můžete nainstalovat rozšíření, které tento nedostatek odstraní. Pro někoho může být nevýhodou i absence hodnocení aplikací.

Pokud vám nebude vyhovovat oficiální F-Droid, možná se vám bude víc líbit jeho další klient Aurora Droid, který nabízí hezčí uživatelské prostředí, pokročilejší vyhledávání nebo přístup k více repozitářům ve výchozím nastavení.

APKPure

APKPure je nejvěrnější alternativou k obchodu Google Play. Aplikaci musíte opět stáhnout mimo Google Play (třeba na oficiálním webu) jako APK.

Svobodný a otevřený software

Pojem v informatice označuje software, který je možný kopírovat, studovat i měnit a zdrojový kód je volně sdílen, takže kdokoliv ho může upravovat a vylepšovat. Opakem je software s uzavřeným kódem (proprietární software), který je chráněn omezujícím autorským právem a jehož zdrojový kód není obvykle uživatelům přístupný. Též se můžete setkat s označením FOSS či FLOSS. Zdroj

Pak si ale zpřístupníte skvělý obchod s aplikacemi, který nepatří Googlu (a zároveň obsahuje skoro všechny aplikace jako Google Play), umožňuje stáhnout starší verze aplikací (užitečné, pokud poslední verze nefunguje, jak se občas stává) a ruší omezení podle regionů (už se vám určitě stalo, že nějaká aplikace nebyla dostupná ve vaší zemi).

APKPure také nevyžaduje tvorbu účtu a má otevřený zdrojový kód – tedy alespoň aplikace, server nikoliv (a proto APKPure nenajdete v F-Droidu).

APKPure bohužel obsahuje reklamy a sbírá o uživatelích (registrovaných i neregistrovaných) data jako polohu a typ zařízení nebo chování uživatelů v aplikaci. A jako u F-Droidu je třeba instalovat aktualizace aplikací manuálně.

APKMirror

Portál APKMirror je často zmiňován hned vedle APKPure. APKMirror také nabízí většinu aplikací z Google Play bez ohledu na region a na jednom místě, také nevyžaduje registraci a navíc za ním stojí známý web Android Police (APKPure má naopak nejasný původ).

APKMirror však nemá mobilní aplikaci podobnou Google Play, APKPure a F-Droidu – jednotlivé programy musíte stáhnout v prohlížeči mobilu či počítače a pak je nainstalovat ručně. Aktualizace takto stažených aplikací pak obstará Google Play.2

Proč tedy APKMirror vůbec zmiňuji? Protože u instalačních souborů APK je důležité zdroji veřit. A web APKMirror je důvěryhodný. Stejně jako APKPure kontroluje kryptografické podpisy APK souborů předtím, než je poskytne uživatelům ke stažení. Díky tomu může zaručit, že aplikace je pravá a bez nekalých modifikací.

Aurora Store

Aurora Store je vlastně neoficiální klient obchodu Google Play v hezčím kabátu a se zaměřením na soukromí. Hlavní výhodou je, že poskytuje uživatelům přístup do známého prostředí přes speciální účet Google, což jim umožňuje zůstat naprosto anonymní.

Máte možnost použít i svůj účet Google, ale to nedoporučuji. Aurora Store totiž porušuje podmínky používání Googlu tím, že umožňuje přístup k jeho službám jiným způsobem než přes oficiální aplikaci Google Play. Pokud byste v Aurora Storu použili jiný účet, hrozí mu deaktivace, jak ostatně aplikace upozorňuje při prvním spuštění.

Jinak ale Aurora funguje bezchybně jak na stahování nových, tak aktualizaci už stažených aplikací. Nechybí ani možnost instalovat starší verze, aplikace je svobodná a otevřená a nevyužívá reklamy. Aplikace nesbírá žádná data o chování uživazelů ani neobsahuje reklamy. Na profilu každé aplikace také naleznete odkaz na report služby Exodus, která analyzuje aplikace pro Android – kontroluje trackery a povolení, které vyžadují. Takže něco jako Privacy Labels v iOS.

Nevýhodou Aurora Storu oproti APKPure a APKMirror je vázanost obchodu na jeden region (to platí i pro klasický Google Play). Pro přístup k aplikacím ostatních regionů budete muset využít službu VPN. A nakonec: Tím, že je Aurora Store "jen" klient a připojuje se ke stejným serverům jako Google Play, nenajdete tam nic navíc, Když tedy Google ze svého oficiálního obchodu nějakou aplikaci odebere, nenajdete ji ani v Auroře.

Aurora Store je tedy ideální, pokud chcete nabídku obchodu Google Play na kterou jste zvyklí, bez narušování soukromí Googlem. Stáhnete ho na webu nebo i v F-Droidu.3


  1. Díky tomu, že je zdrojový kód serveru F-Droidu volně přístupný, si každý může vytvořit vlastní repozitář aplikací a případně ho zpřístupnit ostatním. 

  2. Nutno říct, že existuje oficiální aplikace APKMirror Installer, jež kromě klasických APK umožňuje instalaci i tzv. Android App Bundles (soubory .apkm, .xapk, .apks). Jedná se o poměrně nový formát představený v roce 2018 Googlem, který by měl vést k rychlejšímu stahování a nahrávání aplikací. Klasický APK soubor je v Android App Bundles rozdělen na několik částí a Google Play pak pro vaše zařízení stáhne jen ty, které potřebuje. Pokud tento "bundle" stáhnete mimo Google Play, budete potřebovat nějakou aplikaci, aby části pospojovala a nainstalovala, a to dělá například APK Mirror Installer. 

  3. V F-Droidu je samozřejmě u Aurora Store poznámka o "anti-features": Tato aplikace podporuje nesvobodné síťové služby. 


More from Outputs – digital technology journal