Na pokec do hospody. Co je sociální síť Secure Scuttlebutt | 🇨🇿

Funguje i offline, stojí na architektuře peer-to-peer (čímž činí uživatele nezávislé na náladě provozovatele serveru) a její název pochází ze označení pro "drby" v námořnickém slangu. To je protokol, ekosystém a sociální síť Secure Scuttlebutt neboli SSB.

Pro pochopení fungování SSB je důležité si napřed něco říct o peer-to-peer (P2P) architektuře sítí, o které jsem psal už třeba v článku o messengerech. V P2P architektuře není rozdíl mezi serverem a klientem, jak jsme tomu zvyklí (viz infografika). Všechna zařízení sítě jsou si rovnocenné, působí současně jako klienti i servery pro jiné klienty.

V P2P sítích máte kontrolu nad svými daty a vaše identita nemůže být potenciálně vázaná na konkrétní server. P2P služby také často fungují i bez připojení k internetu.

Typy uspořádání sítíTypy uspořádání sítí

Nevýhodou může být neschopnost obnovit účet v případě zapomenutí hesla, protože není uložené na žádném serveru, a to platí pro ostatní uživatelská data. Vše se zkrátka nachází u uživatele (ať v počítači, nebo v mobilu), a navíc v zašifrované podobě. Správci serverů neexistují, data se synchronizují přímo mezi uživateli. Takto lokální systém může být užitečný třeba v totalitních zemích.

Podle Jay Graber je však klíčovou nevýhodou peer-to-peer oproti třeba federovaným sítím neobvyklé uživatelské prostředí, projevující se například neschopností mazat a upravovat obsah. Zkrátka vše, co pošlete do P2P sítě, tam i zůstane.

A Secure Scuttlebutt je příkladem peer-to-peer sociální sítě. "Scuttlebutt může být pro společnost transformativní, může decentralizovat místní komunity a dovolit jim rozvoj bez velkých společností. Jedná se o rychle rostoucí decentralizovanou sociální síť. Jako alternativa k velkým korporátním sociálním sítím umožňuje uživatelům samostatnost a svobodnou zónu bez shromažďování dat," píše oficiální web.

Ale jak to teda funguje?

Představte si deník. A hospodu

SSB si lze představit jako deník. Deník, který si píšete offline a kterému se v SSB říká feed. Aby se dostal váš feed do světa, musíte si udělat přátele – konkrétně musíte sledovat jiné uživatele a být sledováni. Když se pak setkáte s někým, koho sledujete, vaše feedy se synchronizují1 a vy si můžete přečíst, co se u něj dělo od vašeho posledního setkání. Naopak lidé, kteří sledují vás, se dočtou o vás.

S přáteli se můžete propojit přes WiFi (ke které jste oba připojeni), Bluetooth a tzv. P2P invites (nemusíte být blízko, ale musíte být oba připojeni – a zároveň se musíte sledovat).

Přátele si mimo setkání tváří v tvář můžete udělat nejlépe v tzv. Pubs (česky hospodách) – serverech, které jsou pořád online. Když začnete sledovat Pub, začne vás sledovat nazpátek a váš feed se synchronizuje s feedy ostatních návštěvníků. Připojení se do Pub je tedy další způsob, jak sdílet svůj deník.2

Decentralizace

V případě sociálních a komunikačních sítí decentralizace označuje stav, kdy síť či služba není závislá na jednom serveru. Zdroj

Dalším typem serverů jsou Rooms. Rozdíl mezi Pubs a Rooms je ten, že Pubs hostí kopie účtů, což znamená, že když se připojíte do Pub, uvidíte obsah od všech uživatelů, kteří v ní byli (= synchronizovali se s ní) od vaší poslední návštěvy. Vedlejším efektem je, že po připojení do Pub po delší době uživatele čeká často dlouhá synchronizace, aby měl aktuální pohled. Rooms naopak zprostředkují sdílení zpráv a synchronizaci feedů pouze těm, kdo jsou zrovna online.

Pubs podle tvůrcu SSB fungují nejlépe v menší komunitě, která díky "always-online" (vždy online) přístupu umožňuje skupině lidí udržovat kontakt na dálku a i když nejsou všichni online. Pro nováčky v SSB, kteří na platformě nemají přátele, představují však nejlepší způsobe, jak poznat lidi. Rooms pak mají simulovat digitální setkání (a setkávání) lidí soustředěných kolem koníčku nebo zájmu. Oba typy serverů se navzájem doplňují.

Maskot SSBMaskot SSB. Zdroj

Setkávání v hospodě je stejně jako již na začátku zmíněné "drby" součástí filozofie SSB, která se snaží simulovat skutečný, přirozený lidský kontakt spíše než prostředí klasických sociálních sítí. "Spojení mezi lidmi by měla mapovat přibližně spojení mezi jejich počítači. Jinými slovy, architektura pod vším je inspirována skutečným lidským chováním a je postavena tak, aby fungovala jako lidské chování," píše se o drbech.

Pub je pak ekvivalent hospody v tom smyslu, že se tam setkáte s lidmi, s nimíž jste se nějakou dobu neviděli, a řeknete si, co je u vás nového (= synchronizují se vaše feedy).

Soukromé zprávy

Součástí SSB jsou i soukromé zprávy. Fungují jako normální feedové příspěvky (viz výše), ale jsou zašifrované tak, aby si je mohli přečíst jen vaši adresáti. Když tedy kamarádovi pošlete soukromou zprávu, všichni, kdo sledují váš feed, uvidí, že jste nějakou zprávu poslali, kdy jste ji poslali a její velikost. Skrytý naopak zůstane seznam příjemců, počet příjemců a samozřejmě obsah zprávy.

Briar

Posílání soukromých zpráv s využitím P2P umožňuje také aplikace Briar. Víc o bezpečných (i nebezpečných) instant messengerech se dočtete zde.

Poslední zajímavostí je, že uživatelé jsou v SSB identifikování pomocí veřejných klíčů a neexistuje žádný registr uživatelských jmen. Díky tomu se nemůže stát, že by vaše oblíbená přezdívka byla obsazaená.

Jestli vám z SSB pořád jde hlava kolem, doporučuji si pustit toto video (v angličtině), které koncept pěkně vysvětluje. Na oficiálním webu pak najdete dost podrobné FAQ.

K Secure Scuttlebutt se připojíte přes Manyverse (Android, iOS), Patchwork (Windows, MacOS, Linux) a další klienty. Pak si stačí vytvořit profil a začít objevovat SSB – využít můžete třeba tyto veřejné Pubs.


  1. Kvůli P2P struktuře v SSB neexistuje jeden "globální" feed, na který jsme zvyklí z jiných sociálních médií. 

  2. Pubs se také někdy synchronizují mezi sebou


More from Outputs – digital technology journal