Proč Standard Notes, proč Listed | 🇨🇿

Možná je načase vysvětlit, proč používám Standard Notes k psaní poznámek, proč je tento web hostován a publikován na platformě Listed, o které jste nejspíš nikdy neslyšeli, a jaké jsou jejich výhody a nevýhody.

Asi každý si potřebuje občas dělat poznámky. Můj systém byl kombinací v mém mobilu předinstalované aplikace na poznámky, která vše zálohovala do cloudu (ne moc dobré), náhodně roztroušených .txt souborů v mém notebooku (docela v pohodě) a dokumentů na Google Disku (taky nic skvělého). Z toho lze vidět, že si poznámky nepíšu rukou (a snad už nikdy nebudu muset). Nejblíže jsem byl vytvoření jakéhokoliv řádu před rokem, když jsem zkoušel metodu jednoho .txt souboru Jeffa Huanga. To nevyšlo, hlavně proto, že se mi v souboru nedařilo udržovat pořádek a měl jsem potíže s jeho editací z telefonu bez vytváření konfliktních kopií.

Standard Notes

Pak jsem objevil Standard Notes a hned mi sedly.

Důvodů je několik:

  1. Jsou bezpečné. Poznámky jsou zabezpečené koncovým šifrováním, takže jen já mohu číst jejich obsah. Je také možné je uzamknout, díky čemuž jsou čitelné až po zadání hesla k účtu.
  2. Jsou vždy synchronizované. Ke svým poznámkám mám přístup z aplikace v počítači, aplikaci v mobilu nebo kteréhokoliv prohlížeče. Dokud je zařízení připojené k internetu, poznámky jsou aktuální. Navíc je mohu vždy upravovat i offline.
  3. Jsou volné. Jak z hlediska svobody (aplikace i server mají otevřený zdrojový kód a jsou poháněny komunitou), tak ceny. Aniž bych musel něco platit, získal jsem bezpečnou, automaticky synchronizovanou platformu pro psaní poznámek s funkcemi zmíněnými nahoře a bez jakýchkoliv omezení. Po nějaké době jsem navíc upgradoval na plán Extended, když byl ve slevě. Získal jsem tak přístup k různým textovým editorům, tématům a rozšířením.
  4. Jsou jednoduché. Nechápejte mě špatně, rozumím tomu, že hodně lidí rádo používá platformy jako Notion, ale já opravdu nepotřebuji nóbl funkce nebo takový důraz na vizualizaci. Je pár funkcí, které mi ve Standard Notes chybí (jak píšu níže), ale jinak v nich zvládám dělat vše, co bych si mohl přát.

Má oblíbená rozšíření jsou dvoufázové ověření, vylepšení pro publikační platformu Listed, možnost řadit poznámky kromě tagů i do složek, Action Bar (který přidá počítač slov a další užitečné funkce), připojování souborů nebo automatické zálohy na Disk Google – obě poslední funkce samozřejmě využívají šifrování. Píši v editoru Markdown Pro (o Markdownu více později), občas používám Secure Spreadsheets (to asi říká vše). Ve Standard Notes existuje mimo jiné i Task Editor (editor úkolů), ale k vedení to-do listu používám Markdown, protože v něm mám větší flexibilitu.

U rozšíření, včetně témat, editorů, nástrojů apod., se nejlépe ukazuje role SN komunity. Tým SN jich několik udržuje, ale mnoho dalších bylo v průběhu času vytvořeno normálními uživateli. Celý seznam je zde.

Když už mluvím o komunitě, s vývojáři a dalšími nadšenci do Standard Notes se každý může spojit na oficiálním Slacku, GitHubu nebo Twitteru. Přinejmenším v mém případě byli všichni velmi nápomocní.

A konečně, odborníci ocení možnost self-hostingu, i když to není cesta, kterou se osobně brzy vydám.

Listed

Platforma Listed je dostupná i v bezplatném plánu. Při zakoupení Extended pak uživatelé získají možnost používat vlastní doménu a k tomu spravovaný SSL certifikát.

Jedná se především o blogovací platformu, což se promítá do layoutu stránky. Existuje však způsob, jak upravit layout a design pomocí CSS, což se snažím využívat hlavně z hlediska barev, velikostí písma a rozložení domovské stránky. Je to ale nekončící proces učení.

Nejlepší na Listed je, že mohu obsah pro web psát přímo ve Standard Notes a pak jej publikovat jedním kliknutím (teda, dvěma, ale chápete). Snadnost použití, která zcela ruší všechny prostředníky jako systém pro správu obsahu, činí psaní mnohem příjemnější.

Markdown jsem již zmínil. Markdown je značkovací jazyk (podobný HTML), který nabízí řadu možností formátování v jednoduchém a snadno čitelném formátu prostého textu.

Snadno může být konvertován do HTML, což ho činí populární mezi blogery. Já píšu články v Markdownu spolu s trochou HTML (například pro vytvoření kotevních odkazů), poznámky pak jen v Markdownu.

Formát čistého textu pak zaručuje dlouhověkost mého psaní.

Negativa

Jsou tři hlavní oblasti, kde vidím prostor pro vylepšení Standard Notes a Listed:

  1. Systém křížového odkazování – žádný není. Rád bych alespoň měl možnost vytvořit odkazy, které by mi umožňovaly "skákat" mezi poznámkami. Podle SN "tato vlastnost je na samém okraji debaty mezi jednoduchostí a bohatství funkcí, a z tohoto důvodu ještě uvidíme, zda se ji v budoucnu rozhodneme implementovat."
  2. Analytika – s překvapením jsem zjistil, že moje webová stránka na Listed používá nějaký analytický nástroj. Přestože se Matomo prezentuje jako etická alternativa k Google Analytics, která zákazníkům poskytuje 100% vlastnictví dat, bylo by hezké, kdybych k nim měl přístup. Když jsem se na to zeptal SN, řekli, že je to žádaná funkce, a jsou v kontaktu s "vývojovým týmem pro více informací o tom, jak je Matomo používán s ohledem na Listed".
  3. Flexibilita – jak jsem již řekl, Listed umožňuje určité přizpůsobení vzhledu, ale kdyby bylo snazší (= méně závislé na CSS), umožnilo by uživatelům lépe se vyjádřit a učinit blogy osobitějšími a individualizovanými. Jak se zdá, "Listed stále prochází aktivním vývojem (aktuálně probíhá redesign) a plánujeme do něj v průběhu času přidat další funkce".

Tak to je nadějný závěr.


More from Outputs – digital technology journal