Bitwarden – nejlepší (bezplatný) správce hesel

Správců hesel je na trhu spoustu a sociální sítě i fóra jsou plná otázek, který je nejlepší. Odpověď je přitom jednoduchá: Bitwarden. Tento článek v ani ne 400 slovech vysvětluje, proč je nejlepší z hlediska funkcí i bezpečnosti. Na jeho konci rádi opustíte LastPass, iCloud Keychain i 1Password.

Logo BitwardenuZdroj: bitwarden.com

Co by měl umět každý správce hesel

Bitwarden umožňuje uživatelům ukládat přihlašovací údaje, čísla platebních karet, poznámky i položky do formulářů v neomezeném množství. Vše samozřejmě uchovává v šifrované podobě na svých serverech, takže nikdo kromě vás nemůže hesla vidět.

Data jsou neustále synchronizována napříč všemi platformami. Bitwarden má aplikace pro Windows, Mac, Linux, iOS i Android, pro prohlížeče nabízí rozšíření, nebo si svůj trezor můžete otevřít na webu.

Další základní výbavou Bitwardenu, kterou by měl každý správce hesel mít, je generátor hesel a dvoufázové ověření (2FA; buď s využitím e-mailu, nebo autentizační aplikaci). Nakonec stojí za zmínku, že všechny platformy podporují spoustu jazyků včetně češtiny.

V čem Bitwarden exceluje

Po letech práce s LastPassem pro mě rozhraní Bitwardenu bylo jako zjevení – myšleno v dobrém. Používám rozšíření pro Firefox a aplikaci pro Android a navigace jimi je snadná a plynulá. Věřím, že i někdo, kdo se správci hesel nemá zkušenosti, by Bitwarden zvládl.

Další tipy

Pokud používáte Windows, mohl by vás zaujmout přehled užitečných programů a služeb, kde zmiňuji třeba i Bitwarden.

Ty, kteří už nějakého správce používají, potěší schopnost Bitwardenu jednoduše importovat hesla od všech hlavních poskytovatelů. Návod (v angličtině) najdete tady.

Vše, co jsem zatím v článku popsal, je zdarma. Neomezený prostor, všechny platformy, dvoufázové ověření. Premiový plán za 10 dolarů (cca 220 korun) na rok přidá do trezoru 1 GB prostoru pro nahrávání souborů, funkci Emergency Access (můžete dát někomu přístup k vašemu trezoru v případě nouze) nebo další varianty 2FA. Za méně než dolar na měsíc je to už slušný balík.

Úplně zásadní výhodou Bitwardenu pro mě je, že se jedná o svobodný otevřený software. Aplikace i server (včetně všech funkcí a zabezpečí) mohou být tedy snadno auditovány kýmkoliv, kdo se rozhodne je zkontrolovat. To mně osobně dodává obrovskou důvěru, přestože sám bych při pohled na zdrojový kód nic nesvedl. Zrovna u správce hesel je důvěra potřeba.

Zároveň díky tomu vím, že Bitwarden jen tak nezmizí. I kdyby ano, komunita, která za nám stojí, ho může přivést zpátky a dále rozvíjet, a to díky otevřenému kódu. U uzavřeného softwaru se může stát, že ze dne na den zmizí a službu už nikdo neobnoví. A to nechcete.


More from Outputs – digital technology journal